Jak wynika z ustaleń brytyjskiej Komisji Hazardowej, problem nałogowego hazardu dotyka coraz mniejszą część społeczności graczy w Wielkiej Brytanii.
W 2022 roku za problemowych uznano tam zaledwie 0,2 procent graczy, czyli mniej, niż we wszystkich poprzednich latach.
Zdaniem przedstawicieli United Kingdom Gambling Commission (UKGC), stanowi to świadectwo skutecznej pracy, jaką sektor hazardowy wkłada w promowanie odpowiedzialnej gry.
Tendencja spadkowa
UKGC odnotowało nieznaczny, choć zauważalny spadek współczynnika gry problemowej w porównaniu z 2021 rokiem, kiedy wynosił on 0,3 procent wszystkich graczy.
Z przeprowadzonego przez komisję telefonicznego badania nastrojów graczy wynika także, że z końcem 2022 roku 1,3 procent brytyjskich graczy cechowało umiarkowane zagrożenie uzależnieniem od gry, natomiast u 1,7 procent graczy zagrożenie to oceniono jako niskie.
W przypadku całej reszty, czyli u bez mała 97 procent graczy, ryzyka takiego uzależnienia nie stwierdzono.
Prawie co drugi Brytyjczyk
Choć odsetek Brytyjczyków korzystających z różnego rodzaju gier hazardowych nie wrócił jeszcze do poziomu sprzed pandemii, to jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat utrzymuje się on na stałym, mimo wszystko wysokim pułapie.
W zeszłym roku było to aż 44 procent całego społeczeństwa. Niemały, bo 27-procentowy jest również udział Brytyjczyków w hazardzie internetowym.
Do danych ogłoszonych przez UKGC odniósł się Michael Dugher, szef Betting and Gaming Council (BGC), organizacji zrzeszającej brytyjskie podmioty hazardowe.
“Niemalże co drugi dorosły Brytyjczyk bierze udział w grach hazardowych każdego miesiąca i nie ma wątpliwości, że w zdecydowanej większości przypadków odbywa się to bezpiecznie i odpowiedzialnie,” powiedział Dugher.
Fundusze na dalszą walkę
Dla organizacji wspierających walkę z nałogową grą pozytywne tendencje w brytyjskim społeczeństwie nie oznaczają jednak, że pora osiąść na laurach.
GambleAware, niezależna grupa ekspertów od uzależnień hazardowych, przekazała właśnie dwa miliony funtów dziesięciu organizacjom tego typu.
Pieniądze te zostaną przeznaczone na długofalową pomoc uzależnionym graczom oraz osobom, które ucierpiały na skutek nałogowej gry kogoś z ich bezpośredniego otoczenia.