The Malta Gaming Authority (MGA) opublikowało właśnie raport za 2022 rok. Sprawozdanie daje wgląd w bieżącą sytuację na scenie hazardu online nie tylko na Malcie, ale i w całej Europie.
Z raportu wynika jednoznacznie, że sektor hazardowy przeżywa rozkwit.
MGA to nadzorca hazardu na Malcie, a jednocześnie jeden z czołowych autorytetów europejskiego iGamingu.
Rekordowe liczby
Coroczne sprawozdanie ma na celu przypomnienie misji MGA oraz zasad, na jakich agencja przyznaje licencje na świadczenie usług hazardowych.
Z tegorocznego raportu MGA można dowiedzieć się między innymi, że liczba nowych graczy w kasynach online na licencjach od maltańskiego rządu wzrosła aż o 56 procent z roku na rok.
W samym 2022 roku takich nowych graczy było ponad 170 tysięcy.
W tym samym okresie nowe wyżyny osiągnęła całkowita liczba aktywnych kont graczy. Z końcem ubiegłego roku było ich ponad 36 milionów, co stanowiło wzrost o 2,5 procent w porównaniu z 2021 rokiem.
Restrykcyjne zasady
Powyższe rekordy nie oznaczają oczywiście, że MGA licencje rozdaje lekką ręką. Z 41 podań, złożonych w 2022 roku, agencja pozytywnie rozpatrzyła zaledwie 20.
MGA przeprowadziła również szereg audytów, które poskutkowały ostrzeżeniami dla 10 operatorów, a także odebraniem licencji w 6 przypadkach. Nie obyło się również bez grzywn, których kwota zbiorcza wyniosła niemalże 180 tysięcy euro.
MGA nie próżnowało również w zakresie wsparcia dla graczy w potrzebie. W roku ubiegłym agencja udzieliła pomocy 5280 graczom zmagającym się z uzależnieniem od hazardu.
Rządowe wsparcie
W przedmowie do raportu szef MGA Carl Brincat z dumą podkreśla, że Malta Gaming Authority to instytucja wykorzystująca najnowocześniejsze technologie gromadzenia i przetwarzania danych.
Zdaniem Brincata pozwoli to na wdrożenie jeszcze bardziej dokładnych i wydajnych mechanizmów, na których skorzystają zarówno koncesjonariusze MGA, jak i sami gracze.
Co więcej, MGA może liczyć w tym zakresie na pełne wsparcie ze strony rządu Malty. Premier tego kraju Robert Abela podkreślił to dobitnie w niedawnej przemowie, nazywając iGaming filarem gospodarki Malty.
Skoro jednak iGaming odpowiada za 9,9 procent PKB Malty, to takie słowa nie mogą być żadnym zaskoczeniem.
Pozostałe wiadomości
O raporcie Malta Gaming Authority za 2022 rok pisaliśmy już wcześniej, przy okazji upublicznienia sprawozdania tymczasowego MGA.
A co jeszcze warto wiedzieć o tym, co dzieje się w światowym iGamingu?